Ce companii aeriene plătesc despăgubiri pentru zboruri? Clasamentul onestității 2026 (date ianuarie-iunie)

TAP Air Portugal ocupă primul loc în clasamentul onestității pentru prima jumătate a anului 2026, potrivit analizei AirAdvisor asupra cererilor de despăgubire ale pasagerilor. TAROM se clasează pe ultimul loc în clasament, pe baza modului în care au fost gestionate perturbările și soluționarea acestora.

Pentru clasamentul final, am analizat mai întâi 68.283 de cereri privind 59 de companii aeriene, din ianuarie până în iunie 2026. Doar cele 22 de companii cu cel puțin 100 de cereri eligibile au intrat în clasamentul final, care cuprinde 10.760 de cereri.

Pe baza acestor date, fiecare dintre cele 22 de companii a fost evaluată în funcție de soluționarea cu succes a cererilor în temeiul Regulamentului (CE) nr. 261/2004 (CE 261) sau al echivalentului său britanic, UK261. Conform articolului 7 din CE 261, este vorba de 250 €, 400 € sau 600 € de pasager, în funcție de distanța zborului, așa că ratele de soluționare și de trimitere în instanță contează.

Concluzii principale

  • TAP Air Portugal ocupă primul loc ca cea mai onestă companie, cu un scor de onestitate AirAdvisor de 93,0/100.
  • TAROM se află pe ultimul loc în clasamentul general, în parte pentru că 46,7% dintre cererile de despăgubire față de TAROM au ajuns în instanță.
  • Ratele de soluționare cu succes variază de la 88,7% pentru TAP la sub 1% pentru AeroItalia, Air Europa și easyJet.
  • Și rata de trimitere în instanță variază semnificativ: de la zero până la aproape una din două cereri în cazul TAROM.
  • Luând în calcul doar companiile cu date suficiente, pasagerii primesc despăgubirea în cel puțin 7 și cel mult 130 de zile.
  • Scorul de onestitate măsoară doar modul în care companiile au gestionat cererile depuse prin AirAdvisor între ianuarie și iunie 2026.

Rezultat final: clasamentul 2026 al scorului de onestitate AirAdvisor

Cele mai oneste companii aeriene

LocCompanie aerianăScor (/100)Cereri eligibileCâștigate până acumTrimise în instanțăZile medii până la plată*
1TAP Air Portugal93,015988,7%0,6%10
2LOT Polish Airlines89,723982,8%0,0%18,9
3Wizz Air83,286672,7%1,2%11,4
4Iberia79,889267,3%1,5%10
5Brussels Airlines78,821264,6%0,0%23
6Air France74,275359,0%2,9%27,9
7Aegean Airlines73,824756,3%0,0%16,2
8KLM70,81.31451,5%0,2%16,7
9ITA Airways70,766951,7%0,7%33
10SAS68,335047,7%0,9%52,7
11TUI Airways / TUI fly66,024544,1%1,2%18,1

*Numărul mediu de zile până la plată nu este inclus în scorul de onestitate final.

Cele mai puțin oneste companii aeriene

LocCompanie aerianăScorCereri eligibileCâștigate până acumTrimise în instanțăZile medii până la plată
1TAROM23,31223,3%46,7%110
2AeroItalia29,11740,6%28,2%N/D
3Ryanair34,29912,1%17,8%80**
4Air Europa34,67610,1%13,8%N/D
5Lufthansa37,79702,3%9,1%N/D
6easyJet38,82860,3%3,5%N/D
7SATA / Azores Airlines40,11714,1%5,8%130
8Eurowings41,12113,8%2,8%67,4
9Condor44,11618,1%1,9%7
10Vueling53,557128,7%9,3%10
11British Airways64,439640,7%0%10,9

**Durata plății pentru Ryanair a fost disponibilă doar pentru o parte dintre cererile soluționate cu succes, așa că trebuie considerată orientativă, nu direct comparabilă.

Ai zburat cu una dintre aceste companii?Verifică-ți zborul ușor

Iar dacă plănuiești un zbor din UE sau din Regatul Unit (ori către UE cu o companie europeană), află regulile privind întârzierile și anulările din timp.

Cum funcționează scorul de onestitate AirAdvisor

Cereri eligibile

Dintre cele 59 de companii aeriene cu date disponibile (68.283 de cereri gestionate exclusiv de AirAdvisor), am inclus doar companiile cu cel puțin 100 de cereri eligibile. Cererile eligibile sunt cele aflate încă în desfășurare sau deja soluționate cu succes (10.760 în total) în perioada ianuarie-iunie 2026.

Rata de soluționare a cererilor (60%)

Reprezintă cererile deja câștigate sau soluționate cu succes din totalul cererilor eligibile și contează 60% din scorul total. Cu cât e mai mare, cu atât mai bine.

Rata de evitare a instanței (40%)

Am calculat rata de evitare a instanței cu formula 1 - (cereri trimise în instanță ÷ cereri eligibile): cu cât e mai mare, cu atât mai bine. Contează 40% din scorul total.

De exemplu, rata de evitare a instanței pentru TAROM este de 53,3%, ceea ce înseamnă că AirAdvisor a dus în instanță 46,7% dintre cereri pentru a le soluționa.

Termenul de plată a despăgubirii

Numărul mediu de zile până la plată are doar rol informativ, deoarece datele nu au fost disponibile în mod constant pentru fiecare companie.

Ce înseamnă „onestitate”

„Onestitatea” se referă doar la modul în care companiile aeriene au gestionat cererile de despăgubire eligibile din datele AirAdvisor. Nu măsoară siguranța, serviciul pentru clienți în general, etica corporativă sau calitatea generală a companiei aeriene.

Trimiterea în instanță este decizia AirAdvisor și are loc doar după ce compania a respins sau a ignorat o cerere pe care am considerat-o eligibilă conform CE 261 sau UK261.

De ce TAP ocupă primul loc, iar TAROM ultimul

Diferența dintre cel mai mare și cel mai mic scor este mare: TAP obține 93,0, iar TAROM 23,3, adică aproape 70 de puncte distanță.

TAP Air Portugal: cea mai onestă companie aeriană

Avion TAP Air Portugal rulând pe pistă

  • 159 de cereri eligibile
  • Rată de soluționare cu succes de 88,7%
  • 0,6% trimise în instanță
  • Plată în aproximativ 10 zile
  • Scor total: 93,0/100

TAP este pe primul loc, dar LOT, aflată pe locul doi, stă de fapt mai bine (0%) la cererile duse în instanță. Și Aegean Airlines și Brussels Airlines au avut zero. Totuși, rata de soluționare a TAP este cea mai mare dintre toate, iar combinația celor doi indicatori face diferența.

Pe locul trei se află Wizz Air, însă scăderea ratei de soluționare este semnificativă: 72,7% față de 88,7% în cazul TAP.

TAROM: cea mai puțin onestă companie aeriană

Avion TAROM parcat la poarta de îmbarcare

  • 122 de cereri eligibile
  • 3,3% soluționate cu succes
  • 46,7% trimise în instanță
  • Plată în aproximativ 110 zile
  • Scor total: 23,3/100

TAROM are cea mai mare rată de trimitere în instanță dintre toate companiile analizate, precum și o rată foarte scăzută de soluționare cu succes. Următoarea cea mai mare rată de trimitere în instanță o are AeroItalia, cu 18,5 puncte procentuale sub TAROM.

Rata de succes a TAROM (3,3%) nu este cea mai mică: cea mai mică este a Air Europa, de 0,1%. TAROM ocupă ultimul loc pentru că are rezultate slabe la ambii indicatori.

Gestionează marile companii aeriene mai bine cererile? KLM, Ryanair și Lufthansa

Dintre cele șapte companii cu cele mai multe cereri, dimensiunea nu prezice nimic. Companiile cu rate mici de soluționare au, în mai multe cazuri, și rate ridicate de trimitere în instanță.

Companie aerianăCereri eligibileCâștigateTrimise în instanță
KLM1.31451,5%0,2%
Ryanair9912,1%17,8%
Lufthansa9702,3%9,1%
Iberia89267,3%1,5%
Wizz Air86672,7%1,2%
Air Europa7610,1%13,8%
Air France75359,0%2,9%

Se observă că volumele similare de cereri eligibile nu par să aibă nicio legătură cu succesul cererii sau cu frecvența cu care ajunge în instanță.

KLM are cel mai mare număr de cereri eligibile, dar cea mai mică rată de trimitere în instanță. Wizz Air are cea mai mare rată de soluționare cu succes și o rată scăzută de trimitere în instanță.

Air Europa are cea mai mică rată de soluționare cu succes și o rată ridicată de trimitere în instanță. Ryanair are cea mai mare rată de trimitere în instanță din acest grup.

Ryanair (991 de cereri) și Lufthansa (970) au avut aproximativ trei sferturi din volumul KLM (1.314), dar le-am acționat în instanță de 45 până la 90 de ori mai des.

Putem spune cu certitudine că un număr similar de cereri eligibile nu garantează rate similare de succes sau de trimitere în instanță.

quotes

Pasagerii nu ar trebui să devină experți în drept doar ca să primească despăgubirea la care au dreptul. Aceste cifre arată că experiența de după o perturbare poate varia enorm în funcție de compania aeriană.

Anton Radchenko, fondator și CEO al AirAdvisor

quotes

La unii transportatori, marea majoritate a cererilor eligibile pot fi soluționate fără a se ajunge măcar în apropierea unei săli de judecată. La alții, acționarea în instanță este mult mai frecventă. Pentru pasageri, asta poate însemna luni întregi de așteptare și incertitudine în plus,

spune Anton Radchenko, fondator și CEO al AirAdvisor.

Zile sau luni: diferența dintre termenele de plată

Dintre companiile cu suficiente cereri plătite, termenele de plată variază de la 7 zile (Condor) la 130 de zile (SATA / Azores Airlines). Pentru pasageri, durata până la plată poate conta la fel de mult ca soluționarea cererii, așa că termenul de plată contează. Iată cum se situează companiile pentru care am avut date***:

 

***Mediile bazate pe mai puțin de 20 de cereri plătite sunt doar orientative.

  • Media SATA este cea mai mare (130 de zile), de aproximativ 13 ori mai mare decât cea a TAP sau Iberia.
  • TAROM combină o rată mare de trimitere în instanță cu plăți lente.
  • Aegean și KLM sunt relativ rapide: ambele plătesc în medie în mai puțin de 17 zile.

De ce compania aeriană influențează cât de repede primești banii

Pasageri așezați la bordul unui avion

Conform datelor noastre, în funcție de compania cu care ai zburat, așteptarea medie poate fi de 7 zile (Condor) sau 10 zile (TAP, Iberia), dar și de 110 zile (TAROM) sau 130 de zile (SATA / Azores Airlines).

În 2025, potrivit Eurostat, aproape 1,1 miliarde de pasageri au călătorit cu avionul în UE. Asta înseamnă numeroase ocazii pentru perturbări precum întârzierile și anulările de zboruri și, implicit, pentru cereri de despăgubire.

Faptul că ai dreptul la despăgubire nu înseamnă că compania aeriană va plăti repede. În funcție de companie, pot varia:

  • cât de repede este acceptată cererea;
  • dacă este nevoie să revii în mod repetat;
  • dacă devine necesară trimiterea în instanță;
  • cât durează plata.

Ce faci dacă o companie aeriană îți respinge cererea

  1. Dacă compania îți respinge cererea, cere motivul în scris, apoi contestă-l cu dovezi, pe baza regulilor CE 261 privind drepturile pasagerilor.
  2. Păstrează confirmarea rezervării, cartea de îmbarcare, mesajele de la companie și orice alte dovezi despre ce s-a întâmplat. Toate acestea te ajută să susții o cerere de despăgubire respinsă pentru întârziere sau anulare.
  3. Dacă respingerea nu este justificată, poți contesta decizia și solicita reanalizarea cererii, trimițând cât mai multe documente suplimentare. Pentru a depune cererea, ai la dispoziție:
    • 6 ani în Regatul Unit (5 în Scoția)
    • 5 ani în Spania
    • 3 ani în România
    • 5 ani în Franța
    • 3 ani în Portugalia
  4. Dacă nu funcționează, cere o confirmare scrisă a respingerii și a motivului acesteia.
  5. Continuă disputa fie printr-o companie specializată în despăgubiri pentru zboruri, precum AirAdvisor, fie prin autoritatea publică competentă:

Verifică-ți zborul în 2 minute, iar noi ne ocupăm de restul.