Vilka flygbolag betalar faktiskt ut flygersättning? Bäst och sämst 2026 (data jan–jun)

TAP Air Portugal utses till det ärligaste flygbolaget 2026, enligt AirAdvisors analys av resenärernas krav på ersättning. TAROM hamnar däremot sist på listan och får därmed bära titeln som det minst ärliga flygbolaget.

För att ta reda på vilka flygbolag som spelar med öppna kort granskade vi först 68 283 krav på ersättning från 59 flygbolag under perioden januari till juni 2026. För att komma med i den slutliga rankningen behövde ett flygbolag ha minst 100 krav på ersättning som uppfyllde våra kriterier. Totalt klarade 22 flygbolag gränsen, med sammanlagt 10 760 ersättningskrav.

När vi hade samlat in uppgifterna granskade vi hur bra de 22 flygbolagen var på att hantera och betala ut ersättning enligt EU-förordning 261/2004 (EU 261) eller den brittiska motsvarigheten UK 261. Enligt artikel 7 i EU261 kan du ha rätt till € 250, € 400 eller € 600 i ersättning, beroende på hur långt du skulle flyga. Därför tittade vi särskilt på hur många ersättningskrav som löstes framgångsrikt och hur ofta ärendena behövde tas till domstol.

Det viktigaste att lägga på minnet

  • TAP Air Portugal toppar listan som det ärligaste flygbolaget med 93,0 av 100 poäng i AirAdvisors ärlighetsrankning.
  • TAROM hamnar på sista plats, bland annat eftersom hela 46,7 % av ersättningskraven mot flygbolaget gick vidare till domstol.
  • Andelen ersättningskrav som leder till en lyckad lösning varierar kraftigt. TAP når 88,7 %, medan AeroItalia, Air Europa och easyJet ligger under 1 %.
  • Andelen ärenden som går vidare till domstol skiljer sig också rejält mellan flygbolagen. Hos vissa är den noll, medan nästan vartannat ersättningskrav mot TAROM hamnar i domstol.
  • Tiden som det tar att få ersättning varierar från så lite som 7 dagar till hela 130 dagar, baserat på flygbolag med tillräckligt mycket underlag.
  • AirAdvisors ärlighetspoäng bygger enbart på hur flygbolagen hanterade ersättningskrav som skickades in via AirAdvisor mellan januari och juni 2026.

Slutresultat: AirAdvisors rankning av flygbolagens ärlighet 2026

De ärligaste flygbolagen

PlaceringFlygbolagÄrlighetspoäng (/100)Ersättningskrav som uppfyller kriteriernaAndel hittills beviljade ersättningskravAndel som gått till domstolGenomsnittlig tid till utbetalning (dagar)*
1TAP Air Portugal9315988,70%0,60%10
2LOT Polish Airlines89,723982,80%0,00%18,9
3Wizz Air83,286672,70%1,20%11,4
4Iberia79,889267,30%1,50%10
5Brussels Airlines78,821264,60%0,00%23
6Air France74,275359,00%2,90%27,9
7Aegean Airlines73,824756,30%0,00%16,2
8KLM70,81 31451,50%0,20%16,7
9ITA Airways70,766951,70%0,70%33
10SAS68,335047,70%0,90%52,7
11TUI Airways / TUI fly6624544,10%1,20%18,1

*Den genomsnittliga tiden till utbetalning påverkar inte flygbolagets slutliga ärlighetspoäng.

De minst ärliga flygbolagen

PlaceringFlygbolagÄrlighetspoäng (/100)Ersättningskrav som uppfyller kriteriernaAndel hittills beviljade ersättningskravAndel som gått till domstolGenomsnittlig tid till utbetalning (dagar)
1TAROM23,31223,30%46,70%110
2AeroItalia29,11740,60%28,20%Uppgift saknas
3Ryanair34,29912,10%17,80%80**
4Air Europa34,67610,10%13,80%Uppgift saknas
5Lufthansa37,79702,30%9,10%Uppgift saknas
6easyJet38,82860,30%3,50%Uppgift saknas
7SATA / Azores Airlines40,11714,10%5,80%130
8Eurowings41,12113,80%2,80%67,4
9Condor44,11618,10%1,90%7
10Vueling53,557128,70%9,30%10
11British Airways64,439640,70%0%10,9

**Uppgifter om Ryanairs utbetalningstid fanns bara för en del av de ersättningskrav som fått ett positivt utfall. Siffran ska därför ses som en uppskattning och är inte direkt jämförbar med övriga flygbolag.

Har du flugit med något av de här flygbolagen?Kolla enkelt om du har rätt till ersättning

Ska du snart flyga från EU eller Storbritannien, eller till EU med ett flygbolag från EU? Då är det smart att ha koll på reglerna vid förseningar och inställda flyg redan innan du reser.

Så fungerar AirAdvisors ärlighetspoäng

Ersättningskrav som uppfyller kriterierna

Vi hade uppgifter om 59 flygbolag och totalt 68 283 ersättningskrav som hanterats av AirAdvisor. Endast flygbolag med minst 100 kvalificerade ersättningskrav inkluderades. Det handlar om krav som antingen fortfarande behandlas eller redan har fått ett positivt utfall under perioden januari till juni 2026. Totalt uppfyllde 10 760 ersättningskrav kriterierna.

Andel framgångsrika ersättningskrav (60 %)

Här tittar vi på hur stor andel av de kvalificerade ersättningskraven som hittills fått ett positivt utfall. Detta står för 60 % av den totala poängen. Ju högre andel, desto bättre.

Andel ärenden som inte gått till domstol (40 %)

Vi räknade ut hur stor andel av ersättningskraven som inte behövde gå till domstol med formeln: 1 − (ärenden som gått till domstol ÷ kvalificerade ersättningskrav). Ju högre andel, desto bättre. Detta står för 40 % av den totala poängen.

TAROM har till exempel en andel på 53,3 %, vilket innebär att AirAdvisor behövde ta 46,7 % av ersättningskraven vidare till domstol för att försöka lösa dem.

Tid till utbetalning av ersättning

Den genomsnittliga tiden till utbetalning visas endast som information eftersom vi inte hade tillgång till jämförbara uppgifter för alla flygbolag.

Vad menar vi med ”ärlighet”?

Med ”ärlighet” menar vi enbart hur flygbolagen hanterat kvalificerade ersättningskrav från passagerare i AirAdvisors undersökning. Det säger inget om flygsäkerhet, kundservice i allmänhet, företagsetik eller flygbolagens övergripande kvalitet.

Det är AirAdvisor som beslutar om ett ärende ska tas vidare till domstol. Det sker först när ett flygbolag har nekat eller ignorerat ett ersättningskrav som vi bedömer uppfyller kraven enligt EU 261/UK 261.

Därför hamnar TAP i topp och TAROM sist

Skillnaden i poäng mellan det högsta och det lägsta resultatet är stor: TAP har 93,0 poäng och TAROM 23,3, vilket innebär en skillnad på nästan 70 poäng.

TAP Air Portugal: Det ärligaste flygbolaget

TAP Air Portugal-plan som taxar på landningsbanan

  • 159 kvalificerade ersättningskrav
  • 88,7 % av ersättningskraven har fått positivt utfall
  • 0,6 % har gått vidare till domstol
  • Cirka 10 dagar till utbetalning
  • Totalpoäng: 93,0/100

TAP toppar listan, men tvåan LOT har faktiskt ett bättre resultat när det gäller ersättningskrav som gått till domstol, med 0 %. Även Aegean Airlines och Brussels Airlines hade 0 %. TAP har däremot den högsta andelen ersättningskrav med positivt utfall, och det är kombinationen som ger dem förstaplatsen.

På tredje plats hittar vi Wizz Air, men här är skillnaden tydlig. 72,7 % av ersättningskraven har fått ett positivt utfall, jämfört med 88,7 % för TAP.

TAROM: Det minst ärliga flygbolaget

TAROM-plan parkerat vid gaten

  • 122 kvalificerade ersättningskrav
  • 3,3 % har fått ett positivt utfall
  • 46,7 % har gått vidare till domstol
  • Cirka 110 dagar till utbetalning
  • Totalpoäng: 23,3/100

TAROM har den högsta andelen ersättningskrav som gått vidare till domstol av alla flygbolag i vår undersökning. Dessutom har väldigt få ersättningskrav fått ett positivt utfall. AeroItalia ligger näst högst när det gäller domstolsärenden, men hela 18,5 procentenheter lägre än TAROM.

TAROM har däremot inte den lägsta andelen framgångsrika ersättningskrav. Med sina 0,1 % ligger Air Europa sämst till. TAROM hamnar sist eftersom flygbolaget får låga poäng inom båda områdena.

Hanterar stora flygbolag ersättningskrav bättre? KLM jämfört med Ryanair och Lufthansa

Bland de sju flygbolag som har flest ersättningskrav verkar storleken inte spela någon roll. De flygbolag som sällan betalar ut ersättning är också de som vi oftast behöver ta vidare till domstol.

FlygbolagKvalificerade ersättningskravAndel med positivt utfallAndel som gått till domstol
KLM1 31451,50%0,20%
Ryanair9912,10%17,80%
Lufthansa9702,30%9,10%
Iberia89267,30%1,50%
Wizz Air86672,70%1,20%
Air Europa7610,10%13,80%
Air France75359,00%2,90%

Som du ser verkar antalet kvalificerade ersättningskrav inte ha något samband med hur ofta kraven får ett positivt utfall eller behöver tas vidare till domstol.

KLM har flest kvalificerade ersättningskrav, men samtidigt lägst andel domstolsärenden. Wizz Air har högst andel ersättningskrav med positivt utfall och en låg andel som gått till domstol.

Air Europa har lägst andel ersättningskrav med positivt utfall och en hög andel domstolsärenden. Ryanair har däremot den högsta andelen ärenden som gått till domstol.

Ryanair (991 ersättningskrav) och Lufthansa (970) hade ungefär tre fjärdedelar så många krav som KLM (1 314). Trots det var andelen ärenden som vi behövde ta vidare till domstol cirka 45 till 90 gånger högre.

Vi kan därför konstatera att ett liknande antal kvalificerade ersättningskrav inte innebär att lika många får ett positivt utfall eller behöver tas vidare till domstol.

quotes

Du ska inte behöva vara juridisk expert för att få den ersättning du har rätt till. Siffrorna visar att upplevelsen efter ett försenat eller inställt flyg kan skilja sig enormt beroende på vilket flygbolag du reser med.

Anton Radchenko, grundare och vd för AirAdvisor

quotes

Hos vissa flygbolag kan de allra flesta kvalificerade ersättningskrav lösas utan att ärendet behöver gå till domstol. Hos andra är det betydligt vanligare med rättsliga åtgärder. För dig som resenär kan det innebära flera månaders extra väntan och ovisshet,

säger Anton Radchenko, grundare och vd för AirAdvisor.

Dagar eller månader: Så stor är skillnaden i utbetalningstid

Bland flygbolagen med tillräckligt många utbetalda ersättningskrav varierar tiden till utbetalning från 7 dagar (Condor) till 130 dagar (SATA / Azores Airlines). Ingen vill behöva vänta i evigheter på pengar man har rätt till. Därför är det viktigt att veta hur lång tid en utbetalning kan ta. Så här ser jämförelsen ut för de flygbolag där uppgifter fanns tillgängliga***:

 

***Genomsnitt baserade på färre än 20 utbetalda ersättningskrav ska endast ses som vägledande.

  • SATA har den längsta genomsnittliga utbetalningstiden (130 dagar), vilket är cirka 13 gånger längre än hos TAP och Iberia.
  • TAROM har både en hög andel domstolsärenden och långa utbetalningstider.
  • Aegean och KLM är relativt snabba. Båda betalar ut ersättning inom 17 dagar i genomsnitt.

Därför påverkar flygbolaget hur snabbt du får din ersättning

Passagerare som sitter i ett flygplan

Vår undersökning visar att valet av flygbolag kan göra stor skillnad för hur länge du får vänta på din ersättning. Hos Condor tar det i genomsnitt 7 dagar och hos TAP och Iberia 10 dagar. För TAROM är väntetiden däremot 110 dagar och för SATA / Azores Airlines hela 130 dagar.

Enligt Eurostat reste nästan 1,1 miljarder flygpassagerare inom EU under 2025. Med så många resenärer finns det gott om tillfällen då flyg kan bli försenade eller inställda, vilket i sin tur kan ge rätt till ersättning.

Bara för att du har rätt till ersättning betyder det inte att flygbolaget betalar ut pengarna snabbt. Vilket flygbolag du reser med kan påverka:

  • Hur snabbt ditt ersättningskrav godkänns
  • Om du behöver påminna flygbolaget flera gånger
  • Om ärendet behöver tas vidare till domstol
  • Hur länge du får vänta på pengarna

Vad gör du om flygbolaget nekar din ersättning?

  1. Om flygbolaget nekar ditt ersättningskrav, be om en skriftlig förklaring. Du kan sedan bestrida beslutet med hjälp av bevis och dina rättigheter enligt EU 261.
  2. Spara din bokningsbekräftelse, ditt boardingkort, meddelanden från flygbolaget och andra bevis som visar vad som hänt. Allt detta kan hjälpa dig att överklaga ett nekat ersättningskrav vid försening eller inställt flyg.
  3. Fortsätt kontakta flygbolaget och bestrid beslutet genom att skicka in fler underlag. Hur lång tid du har på dig att kräva ersättning varierar mellan länder:
    • 6 år i Storbritannien (5 år i Skottland)
    • 5 år i Spanien
    • 3 år i Rumänien
    • 5 år i Frankrike
    • 3 år i Portugal
  4. Om du fortfarande får nej, be flygbolaget om ett skriftligt beslut där det tydligt framgår varför ditt ersättningskrav har avslagits.
  5. Ta ärendet vidare med hjälp av ett företag som är specialiserat på flygersättning, som AirAdvisor, eller vänd dig till rätt instans:

Kolla ditt flyg på 2 minuter, så hjälper vi dig med resten.