Które linie lotnicze wypłacają odszkodowania? Ranking uczciwości 2026 (dane za styczeń-czerwiec)

TAP Air Portugal zdobywa tytuł najbardziej uczciwej linii lotniczej 2026 roku według analizy roszczeń pasażerów o odszkodowanie przeprowadzonej przez AirAdvisor. TAROM zajmuje ostatnie miejsce jako najmniej uczciwa linia lotnicza.

Aby przygotować ranking, przeanalizowaliśmy najpierw 68 283 roszczenia wobec 59 linii lotniczych z okresu od stycznia do czerwca 2026 r. Do rankingu końcowego trafiły tylko 22 linie z co najmniej 100 zakwalifikowanymi roszczeniami, co daje łącznie 10 760 roszczeń.

Na tej podstawie każdą z 22 linii oceniliśmy pod kątem skutecznego rozpatrywania roszczeń na mocy rozporządzenia (WE) nr 261/2004 (EU261) lub jego brytyjskiego odpowiednika, UK261. Zgodnie z art. 7 EU261 chodzi o 250, 400 lub 600 euro na pasażera, w zależności od odległości lotu, dlatego odsetek rozpatrzonych roszczeń i spraw sądowych ma znaczenie.

Najważniejsze wnioski

  • TAP Air Portugal zajmuje pierwsze miejsce jako najbardziej uczciwa linia, ze wskaźnikiem uczciwości AirAdvisor wynoszącym 93,0/100.
  • TAROM zamyka ranking, częściowo dlatego, że 46,7% roszczeń wobec tej linii trafiło do sądu.
  • Odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń waha się od 88,7% w przypadku TAP do poniżej 1% w przypadku linii AeroItalia, Air Europa i easyJet.
  • Odsetek spraw kierowanych do sądu również bardzo się różni: od zera do niemal co drugiego roszczenia w przypadku TAROM.
  • Biorąc pod uwagę tylko linie z wystarczającą ilością danych, pasażerowie otrzymują odszkodowanie w ciągu od 7 do 130 dni.
  • Wskaźnik uczciwości mierzy wyłącznie to, jak linie lotnicze rozpatrywały roszczenia zgłoszone za pośrednictwem AirAdvisor od stycznia do czerwca 2026 r.

Wynik końcowy: ranking wskaźnika uczciwości AirAdvisor 2026

Najbardziej uczciwe linie lotnicze

Poz.Linia lotniczaWynik (/100)Liczba roszczeńWygraneSkierowane do sąduŚr. dni do wypłaty*
1TAP Air Portugal93,015988,7%0,6%10
2LOT Polish Airlines89,723982,8%0,0%18,9
3Wizz Air83,286672,7%1,2%11,4
4Iberia79,889267,3%1,5%10
5Brussels Airlines78,821264,6%0,0%23
6Air France74,275359,0%2,9%27,9
7Aegean Airlines73,824756,3%0,0%16,2
8KLM70,81 31451,5%0,2%16,7
9ITA Airways70,766951,7%0,7%33
10SAS68,335047,7%0,9%52,7
11TUI Airways / TUI fly66,024544,1%1,2%18,1

*Średnia liczba dni do wypłaty nie jest uwzględniona w końcowym wskaźniku uczciwości.

Najmniej uczciwe linie lotnicze

Poz.Linia lotniczaWynikLiczba roszczeńWygraneSkierowane do sąduŚr. dni do wypłaty
1TAROM23,31223,3%46,7%110
2AeroItalia29,11740,6%28,2%brak danych
3Ryanair34,29912,1%17,8%80**
4Air Europa34,67610,1%13,8%brak danych
5Lufthansa37,79702,3%9,1%brak danych
6easyJet38,82860,3%3,5%brak danych
7SATA / Azores Airlines40,11714,1%5,8%130
8Eurowings41,12113,8%2,8%67,4
9Condor44,11618,1%1,9%7
10Vueling53,557128,7%9,3%10
11British Airways64,439640,7%0%10,9

**Czas wypłaty Ryanair był dostępny tylko dla części pozytywnie rozpatrzonych roszczeń wobec tej linii, dlatego należy traktować go orientacyjnie, a nie jako bezpośrednio porównywalny.

Masz za sobą lot jedną z tych linii?Łatwo sprawdź swój lot

A jeśli planujesz lot z UE lub Wielkiej Brytanii (albo do UE unijną linią lotniczą), poznaj zasady dotyczące opóźnień i odwołań przed podróżą.

Jak działa wskaźnik uczciwości AirAdvisor

Zakwalifikowane roszczenia

Spośród 59 linii lotniczych, dla których mieliśmy dane (68 283 roszczenia zgłoszone wyłącznie przez AirAdvisor), uwzględniliśmy tylko te z co najmniej 100 zakwalifikowanymi roszczeniami. Zakwalifikowane roszczenia to te, które w okresie od stycznia do czerwca 2026 r. były nadal w toku lub zostały już rozpatrzone pozytywnie (łącznie 10 760).

Odsetek rozpatrzonych roszczeń (60%)

To odsetek roszczeń już wygranych lub rozpatrzonych pozytywnie spośród wszystkich zakwalifikowanych roszczeń. Odpowiada za 60% łącznego wyniku. Im wyższy, tym lepiej.

Wskaźnik uniknięcia sądu (40%)

Wskaźnik uniknięcia sądu obliczyliśmy według wzoru: 1 - (roszczenia skierowane do sądu ÷ zakwalifikowane roszczenia). Im wyższy, tym lepiej. Odpowiada za 40% łącznego wyniku.

Przykładowo wskaźnik uniknięcia sądu dla TAROM wynosi 53,3%, co oznacza, że AirAdvisor musiał skierować do sądu 46,7% roszczeń, aby je rozstrzygnąć.

Czas wypłaty odszkodowania

Średnia liczba dni do wypłaty ma charakter wyłącznie informacyjny, ponieważ dane nie były dostępne w jednakowym zakresie dla wszystkich linii.

Co oznacza „uczciwość”

„Uczciwość” odnosi się wyłącznie do tego, jak linie lotnicze rozpatrywały zakwalifikowane roszczenia odszkodowawcze w danych AirAdvisor. Nie mierzy bezpieczeństwa, ogólnej obsługi klienta, etyki biznesowej ani ogólnej jakości linii lotniczej.

O skierowaniu sprawy do sądu decyduje AirAdvisor, i to dopiero wtedy, gdy linia odrzuciła lub zignorowała roszczenie, które uznaliśmy za zasadne na mocy EU261 lub UK261.

Dlaczego TAP jest na pierwszym miejscu, a TAROM na ostatnim

Różnica między najwyższym a najniższym wynikiem jest duża: TAP uzyskuje 93,0 pkt, a TAROM 23,3 pkt, czyli prawie 70 punktów mniej.

TAP Air Portugal: najbardziej uczciwa linia lotnicza

Samolot TAP Air Portugal kołujący po pasie

  • 159 zakwalifikowanych roszczeń
  • 88,7% roszczeń rozpatrzonych pozytywnie
  • 0,6% skierowanych do sądu
  • Wypłata w ok. 10 dni
  • Łączny wynik: 93,0/100

TAP prowadzi, ale druga w rankingu linia LOT wypada jeszcze lepiej (0%) pod względem roszczeń kierowanych do sądu. Aegean Airlines i Brussels Airlines również nie miały żadnej takiej sprawy. To jednak TAP ma najwyższy odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń, więc wygrywa dzięki połączeniu obu wskaźników.

Na trzecim miejscu znalazł się Wizz Air, ale spadek odsetka pozytywnie rozpatrzonych roszczeń jest wyraźny: 72,7% wobec 88,7% w przypadku TAP.

TAROM: najmniej uczciwa linia lotnicza

Samolot TAROM stojący przy bramce

  • 122 zakwalifikowane roszczenia
  • 3,3% rozpatrzonych pozytywnie
  • 46,7% skierowanych do sądu
  • Wypłata w ok. 110 dni
  • Łączny wynik: 23,3/100

TAROM ma najwyższy odsetek spraw kierowanych do sądu ze wszystkich linii w naszym zestawieniu, a do tego bardzo niski odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń. Drugi najwyższy odsetek spraw sądowych ma AeroItalia: o 18,5 punktu procentowego niższy niż TAROM.

Odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń w przypadku TAROM (3,3%) nie jest najniższy: najniższy ma Air Europa (0,1%). TAROM zamyka ranking, bo wypada słabo w obu kategoriach.

Czy duże linie lotnicze lepiej rozpatrują roszczenia? KLM, Ryanair i Lufthansa

Wśród siedmiu linii z największą liczbą roszczeń wielkość przewoźnika niczego nie przesądza. Linie, które rzadko płacą, to te same, które najczęściej musimy pozywać.

Linia lotniczaLiczba roszczeńWygraneSkierowane do sądu
KLM1 31451,5%0,2%
Ryanair9912,1%17,8%
Lufthansa9702,3%9,1%
Iberia89267,3%1,5%
Wizz Air86672,7%1,2%
Air Europa7610,1%13,8%
Air France75359,0%2,9%

Jak widać, podobna liczba zakwalifikowanych roszczeń wydaje się nie mieć związku ani ze skutecznością roszczeń, ani z tym, jak często trafiają one do sądu.

KLM ma najwięcej zakwalifikowanych roszczeń, ale najniższy odsetek spraw skierowanych do sądu. Wizz Air ma najwyższy odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń i niski odsetek spraw sądowych.

Air Europa ma najniższy odsetek pozytywnie rozpatrzonych roszczeń i wysoki odsetek spraw sądowych. Ryanair ma najwyższy odsetek spraw sądowych w tej grupie.

Ryanair (991 roszczeń) i Lufthansa (970) miały około trzech czwartych wolumenu KLM (1314), ale pozywaliśmy je od 45 do 90 razy częściej.

Możemy więc śmiało stwierdzić, że podobnie duża liczba zakwalifikowanych roszczeń nie gwarantuje podobnej skuteczności ani podobnego odsetka spraw sądowych.

quotes

Pasażerowie nie powinni musieć zostawać ekspertami prawnymi tylko po to, by otrzymać należne im odszkodowanie. Te dane pokazują, że to, co dzieje się po zakłóceniu lotu, może się ogromnie różnić w zależności od linii lotniczej.

Anton Radchenko, założyciel i CEO AirAdvisor

quotes

W przypadku niektórych przewoźników zdecydowaną większość zakwalifikowanych roszczeń udaje się załatwić, nawet nie zbliżając się do sali sądowej. W przypadku innych droga sądowa jest znacznie częstsza. Dla pasażerów może to oznaczać dodatkowe miesiące oczekiwania i niepewności

– mówi Anton Radchenko, założyciel i CEO AirAdvisor.

Dni czy miesiące: różnice w czasie wypłaty

Wśród linii z wystarczającą liczbą wypłaconych odszkodowań czas wypłaty wynosi od 7 dni (Condor) do 130 dni (SATA / Azores Airlines). Nikt nie chce czekać w nieskończoność na należne mu pieniądze, dlatego czas wypłaty ma znaczenie. Tak wypadają linie, dla których dysponowaliśmy danymi***:

 

***Średnie oparte na mniej niż 20 wypłaconych roszczeniach mają charakter wyłącznie orientacyjny.

  • Średnia SATA jest najwyższa (130 dni) i około 13 razy wyższa niż w przypadku linii TAP lub Iberia.
  • TAROM łączy wysoki odsetek spraw sądowych z powolnymi wypłatami.
  • Aegean i KLM są stosunkowo szybkie: obie wypłacają odszkodowania średnio w mniej niż 17 dni.

Dlaczego od linii lotniczej zależy, jak szybko dostaniesz pieniądze

Pasażerowie siedzący na pokładzie samolotu

Z naszych danych wynika, że w zależności od przewoźnika średni czas oczekiwania może wynosić 7 dni (Condor) lub 10 dni (TAP, Iberia), ale też 110 dni (TAROM) czy 130 dni (SATA / Azores Airlines).

Według Eurostatu w 2025 roku w UE przewieziono prawie 1,1 mld pasażerów lotniczych. To mnóstwo okazji do zakłóceń, takich jak opóźnienia i odwołania lotów, a co za tym idzie, do roszczeń o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania nie oznacza, że linia szybko je wypłaci. W zależności od przewoźnika różnić się będzie:

  • to, jak szybko roszczenie zostanie przyjęte;
  • to, czy trzeba będzie wielokrotnie się upominać;
  • to, czy konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu;
  • to, ile potrwa wypłata.

Co zrobić, jeśli linia lotnicza odrzuci Twoje roszczenie

  1. Jeśli linia odrzuci roszczenie, poproś o pisemne uzasadnienie, a następnie zakwestionuj je, przedstawiając dowody i powołując się na rozporządzenie WE 261 dotyczące praw pasażerów.
  2. Zachowaj potwierdzenie rezerwacji, kartę pokładową, wiadomości od linii i wszelkie inne dowody na to, co się wydarzyło. Wszystko to pomoże uzasadnić odrzucone roszczenie o odszkodowanie za opóźnienie lub odwołanie lotu.
  3. Nie odpuszczaj i kwestionuj odmowę, przedstawiając jak najwięcej dodatkowych dokumentów. Na złożenie roszczenia masz:
    • 6 lat w Wielkiej Brytanii (5 w Szkocji)
    • 5 lat w Hiszpanii
    • 3 lata w Rumunii
    • 5 lat we Francji
    • 3 lata w Portugalii
  4. Jeśli to nie pomoże, poproś o pisemne potwierdzenie odmowy wraz z uzasadnieniem.
  5. Kontynuuj spór za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy, takiej jak AirAdvisor, lub właściwego organu publicznego:

Sprawdź swój lot w 2 minuty, a my zajmiemy się resztą.